Resimler ve Hayvan Sembolleri

Resimler, heykeller, fotoğraflar ve bazı hayvan figürleri (balık, kedi, deve, fil, kaplumbağa…) hepimizin evlerini süsler. Bu sembollerin bizim üzerimizde güçlü etkileri vardır. Sergilediğimiz objeler bize bir şey anlatır. Farkında olmadan bu mesajları alıp zihnimize kaydederiz. Bu kayıtlar bir süre sonra düşüncelerimize, oradan davranışlarımıza yansır. Bazen bu objeleri gördüğümüzde bilinçaltımızda bir anı canlanıverir. Bu nedenle görmekten zevk aldığımız şeyleri evimizde tutmalıyız. Bize acıları hatırlatacak eşyaları, sembolleri evimizden uzaklaştırmalıyız.
Bir bagua alanında düzenleme yaptığınızda oradaki resim ve objelere farklı bir gözle bakın. Diyelim ki sağlık ve aile alanınızla ilgili bir değişiklik yapıyorsunuz. Buradaki bir çöl resmi, kuru bir cilt olarak size geri dönebilir. Canlı bitkiler ve görünce içinizi hareketlendirecek bir manzara resmiyle değiştirebilirsiniz. Mutlu ve gülerken çekilmiş aile fotolarınızı aile ve sağlık alanına yerleştirebilirsiniz. Bunun anlamı, “Hayatımda her zaman ailemle birlikte mutlu dakikalar geçiriyorum” demektir.
Şiddet, korku, üzüntü, yalnızlık gibi kötü duygular içeren resimleri de asmayın. Bir arkadaşımın evinde omzunda sepet taşıyan tek başına bir kadın resmi var. İlk gördüğünüzde beğenebileceğiniz bu tablo yıllardır odasının duvarını süslüyor. Gerçekten de senelerdir evin yükünü tek başına taşıyor. Aynı o tablodaki kadın gibi…
Yine analiz için gittiğim işyerlerinden birinde, tek ayağı olmayan bir heykel görmüş
tüm. Heykeltıraş arkadaşları hediye etmiş. Bu heykele bakmaktan rahatsız olduklarını fakat hediye olduğu için kaldıramadıklarını söylediler. Sanatçıya saygımız sonsuz. Eminiz farklı bir bakış açısıyla yapmıştır. Bununla birlikte uyguladığımız Feng Shui’ye uygun olmadığı için kaldırmak zorunda kaldık.
Hayvan figürleri Feng Shui’de güç, para, uzun ömür, sağlık ve koruma amaçlı olarak kullanılırlar.
Üç başlı kurbağa: Ağzında Çin parası olan üç başlı kurbağa maddi bereketin sembolüdür. Altın renkli olanlar tercih edilir. Evlerde ve işyerlerinde kapı girişine çapraz olarak konulur. Yüzünün içeri dönük olması gerekir. Böylece içeriye zenginliği davet ettiğine inanılır. Mutfakta ve yatak odalarında kullanılmaz.
Ejderha: Fırsat enerjileri ve yeni başlangıçlar için kullanılır. Başarıyı sembolize eder. Güneşin doğduğu yön olan doğuda kullanılması tercih edilir. Diğer yönlerde de kullanılır. Kozmik enerjinin doğmasmı sağladığına inanılır. Oturma odalarında, salonlarda göz hizasında kullanılır. Yüksekteki bir rafa konulması istenmez.
Mandarin ördekleri: Aşkın ve âşıkların sembolüdür. Çift olarak kullanılır. Ağaçtan yapılanlar güneybatı odasının, doğu ve güneydoğu tarafında kullanılır. Seramik, taş ve kristal olanlar odanın güneybatı yönünde kullanılır. Aşk ve evlilik ilişkilerini aktive eder.
Tavus kuşu figürü: Fırsat şansını aktive eder. İş hayatınızda yeni fırsatlar yaraür. Ateş enerjisini sembolize eder. Güneyde kullanılır.
At: Zafer ve rakiplere karşı koymayı temsil eder. Oturulan yerin yan duvarlarında kullanılır. Oturma yerinin arkasında veya önünde kullanılmaz. Güneyde kullanılabilir.
Kaplan: Koruyucu bir güç olarak kullanılır. Kuzeydoğu veya doğuda kullanılır. Çin astrolojisinde domuz yılı geldiğinde Yılan burcunda olan kişilerin koruyuculuk için evlerinde veya yanlarında taşımaları önerilir.
Kaplumbağa: Uzun bir ömrü ve sağlıklı yaşamı sembolize eder. Doğu yönünde kullanılır.
Unutmadan söylemeliyim. Klasik Feng Shui’de obje kullanımı yok denecek kadar azdır. Canlı varlıkların enerjileriyle karşılaştırıldığında objelerin enerjileri düşüktür. Bu nedenle etkinlik bakımından zayıf kalmaktadır. Biz onları sadece amaçlan ve hedefleri hatırlatmak ve bir şeyleri sembolize etmek için kullanıyoruz.
Aynı evlendiğimizde taktığımız yüzüğümüz gibi… Sol elimizin yüzükparmağma taktığımız yüzük, bizim evli olduğumuzu sembolize eder. O yüzüğü takmasak da ev liyizdir.
Evliliğimizin nasıl gideceği, parmağımıza taktığımız yüzükle değil, bizim duygulanınız ve yaklaşımlarımızla ilgilidir. Yüzük sadece sevdiğimizi hatırlamak için bir semboldür. Feng Shui’de kullandığımız objeler de aynı bu yüzük gibidir. Onlar olmazsa Feng Shui yoktur anlamına gelmez. Onlar yapılan işin sembolleridir, hedeflerin hatırlatıcısıdır. Dekorasyon

Yorum Yaz

55 + = 65