Şefin Masası Toi Akaretler

Senesini yeni dolduran Toi Akaretler, imza yemekleri ve samimi ortamıyla öne çıkan bir şef restoranı. Sadelik ve mükemmellik üzerine odaklanmış şef ismet Saz’ı daha yakından tanımak ve elinden çıkmış deniz mahsullü lezzetlerin tadına bakmak istedik.

AHTAPOT Salatası

MALZEMELER loogr ahtapot 25 gr taze patates 25 gr karışık Akdeniz yeşillikleri 25 gr Chimichurri sos 10 gr soğan turşusu 15 mi klasik vinegret sos HAZIRLANIŞI

Patatesler baharatlar ile haşlanır ve küp küp kesilir.

Daha sonrasında ahtapot ızgara da pişirilir ve chimichurri sos ile marinelenir. Servis için son dokunuş kırmızı soğan turşusuyla yapılır.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mutfak Sanatları ve Gastronomi Bölümü’nden mezun olan ismet Saz, Dean&Deluca Commissery ve Tom&Cat firmalarında pastacılık eğitimlerini tamamlamış. Amerika’da Marriott Providence RI, Aperitif Group NYC, iki Miclıelin Yıldızlı Gordon Ramsay at London NYC’de sous chef olarak çalışırken ay 111 zamanda Halikarnas Brooklyn, Turks & Frogs Group NYC, Savann NYC restoranlarına da danışmanlık yapmış. Çalıştığı birçok uluslararası markanın ardından Akaretler’de kendini yansıtan Toi’yi açmış.

Toı ne deınek? Trust of ismet’in kısaltılması.

Toi’nin iç mimari proje ve uygulamasını yaparken kiminle çalıştınız? Burayı tasarlarken nelerden ilham aldınız? Erhan Sağır ile çalıştık. Burayı her zaman Manhattan’da bir çatı katı olarak hayal ettim ve ona göre tasarlad ık.

Toi mutfağını ve mönü seçimlerinizi sizden dinleyebilir miyiz? Toi klasik Fransız mutfağını önce Akdenizleştirip sonra da Türk damak tadında bırakan bir mutfak. Mevsime uygun malzemeleri kullanmak istediğim için 40 günde bir menii değişiyor.

One çıkan tabaklar hangileri?

Beef Wellington, Ahtapot, Deniz Tarağı ve Pancarlt Risotto.

En beğendiğiniz şefler kimler? Türkiye’de Carlo Bernardini, dünyada ise Gordon Ramsay.

Mutfakta yaratım sürecinde size neler ilhanı verir? Renkler, dokular ve hayaller. Tabii ki denemekten vazgeçmemek her zaman.

Şefin Masası Toi Akaretler_1.jpgŞefin Masası Toi Akaretler_2.jpgŞefin Masası Toi Akaretler_3.jpgŞefin Masası Toi Akaretler_0.jpg

Yorum Yaz

1 + 5 =