SELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI

Editörlük geçmişiyle birlikte artık tasarımcı kimliğiyle de karşımızda olan Selmin Ünver Eser, tamamen doğal malzemelerle üretilen mumlar tasarlıyor. Yeni bir akım başlatacak’Soy Candle’ mumlar, yakından incelememiz için röportaj sayfalarımızın konuğu oluyor.

Avrupalı bir görünüme sahip, naif, olabildiğince sade ve mis kokulu mumlar hemen herkesin aklını başından almaya yetiyor. Böyle karşı konulmaz objeleri sağlığımıza uygun koşullarda tercih etmek ise, günümüz koşullarında paha biçilemez! Minel Muse da, kimyasal bileşenler kullanılmadan yapılan mumlar satıyor.

Minel Muse’un anlamı nedir?

‘Minel’ Farsça’da den, dan eki anlamında. Yine Farsça olan her iki ismimin baş heceleri ise, ‘Muse’u oluşturuyor. Aslına bakarsanız, bu küçük sağlıklı mum kutusu size aynı zamanda babaannemin adı da olan ‘Müzehher Selmin’den’ hediye… Bu hikaye ne zaman başladı?

Mumlara merakım, yaratma arzum, çok uzun araştırmalar ve son bir yıldır denediğim formüller sonunda yola çıktığım ‘soy candle hikayesi’, mumun dekoratif bir öğe oluşunun yanı sıra, son derece sağlıkla kullanılabilecek bir ürüne dönüştürülebileceğini de ispatlayan bir marka olarak hayata geçirildi. Kısaca Minel Muse istanbul, öyküsü ve üretimi ile alışılagelen mum kavramına yenilikçi bir bakış açısı katıyor.

‘Soy Candle’ nedir?

Soya mumu, içerisinde kimyasal herhangi bir bileşen barındırmayan ve sağlıklı yapısının yanı sıra, daha uzun kullanım sağlayan bir hammadde.

Markanın doğuş sürecinde hangi aşamalardan geçtiniz?

Bahsettiğim gibi, farklı koku deneyimleri, sıra dışı formüller ve tamamıyla doğal malzemeler beni bu noktaya sürükledi. Dünya tarafından kabul görmüş olan doğal hammaddelerin Amerika ve ingiltere gibi lokasyonlarda sıklıkla tercih ediliyor oluşu, ama ülkemizde hala sağlıksız malzeme seçimleri ile bu tip seçeneklerin belki de pek fazla tanmmayışı çıkış noktam oldu. Bu noktada ülkemizde palmiye ve soya yağı gibi son derece doğal materyallerle tanışmakta hayli geç kalındığı görüşündeyim. Uzun bir zamana yayılan geliştirme süreci ise ürünün sağlam adımlarla haya ta geçirilmesini sağladı.

Marka sadece mumlar için mi? Başka ürünler de bulabilecek miyiz?

Ürün gamını sadece ‘mum ve mum aksesuarı’ olarak net bir çerçeve içine yerleştirebiliriz. Çünkü mum kültürünün ülkemizde çok dağınık bir biçimde konumlandığını düşünüyorum. Oysaki mum bir aksesuardan öte insanın enerjisini, elektriğini ve ruh halini anında pozitif kılabilir. Yani ev aksesuarı konusunda herhangi bir mağazada yer alabilen diğer home fragrance ürünleri markanın tasarım çerçevesinde yer almayacak. Mumların nasıl bir özelliği ve çeşitliliği var?

Hammaddemiz öncelikle soy wax. içeriğinde parafin, stearin, sentetik esans, boya gibi kimyasal içerikli herhangi bir hammadde barındırmayan, özel formülünün içeriğinde yer alan soya yağı ile hayat bulan ve yurtdışında kabul gören ‘Soy Candle’ kavramını kültürümüze özgü nüanslar ve bitkisel notalarla hayata geçiren Minel Muse, tamamen elde dökülmüş mumları ile fabrikasyon üretimin mekanikliğinden de uzak ve sağlığa zararlı olmayan bir marka profili çiziyor. Uzun yıllar yaptığınız editörlük, tasarımcılığınıza nasıl katkılar sağladı?

Şüphesiz disiplinel bir bakış açısı katıyor bu meslek insana. Zaman zaman mükemmeliyetçilik anlamında insanı yavaşlattığını da itiraf etmeliyim. Hayatımıza yön veren trendlerle sürekli olarak araştırmak ise, malzeme seçimi ve yeni fikirler açısından en büyük kamçım. Marka doğarken ilham veya çıkış noktam diyebileceğiniz detay var mı? Yurtdışında dünyaca tanınmış markaların yanı sıra, Londra gibi kozmopolit şehirlerde konumlanan butik mum atölyelerinin işleri bana büyük keyif veriyor. Her ülkenin kendi kültürüne özgü nüanslarla zenginleştirdiği sağlıklı mumlar bu yılın olmazsa olmazı! Son derece sevdiğim bir malzeme olan bakır da markamızın aksesuarlarına hayat veriyor. Kullanıldığı mekana kendine özgü bir stil ve artizan bir hava kattığını düşündüğüm mum aksesuarları da yine aynı noktalarda dekorasyon severleri bekliyor.

Koleksiyonlara ayrılıyor ürünleriniz. Biraz bahseder misiniz?

Yaşam alanınıza özel sağlıklı bir koku deneyimi sunan Minel Muse koleksiyonu; dört mevsime özgü notaların harmanlanmasıyla geliştirilen ‘Christmas Blend’, ‘Autumn Leaves’, ‘Flower Power’ ve ‘Lime Blossom’ serilerinden oluşuyor. Hepsi tamamen el dökümü olan ve hiçbir kimyasal hammadde bulundurmayan ‘Christmas Blend’; paçuli, amber ve vanilya; ‘Autmn Leaves’ çiçeksi ve bitkisel; ‘Flower Power’ çiçeksi ve şekerli, mimosa ve musk gibi hafif pudramsı ve yumuşak; ‘Lime Blossom’ ise limon ve turunç gibi narenciye notalarının harmanı. Nerelerden satın alabiliriz? Yeni satış noktalarınız olacak mı?

Minel Muse mum ve mum aksesuarlarına Kanyon AVM ve Galata’daki ironi mağazaları ile Pomstore showroom ve internet satış sitesinden ulaşılabilir. ilerleyen günlerde farklı lokasyonlarda da yer alacağız. Üzerinde çalıştığınız yenilik ya da açılımlar var mı?

Dört mevsim serisinin yanı sıra, yılın belli dönemlerine ve şüphesiz hayatımızda özel birer yeri olan kutlamalara yönelik seriler üzerine oluşturulan keyifli çalışmalara şimdiden başladık bile…

SELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_1.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_3.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_0.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_2.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_10.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_11.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_15.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_6.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_5.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_8.jpgSELMIN UNVER KOKULARIN EN DOĞALI_4.jpg

Yorum Yaz