Sürdürülebilir iç mekanlar!

Geleceğimiz için kullandığımız her şeyde cimrilik yapmamız gereken bir yüzyılda yaşıyoruz. Yaşadığımız mekanlarda tükettiklerimizin ne denli değerli olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Enerji tasarrufu, su tasarrufu derken her bireyin üzerine düşen sorumluluklar var, yaşanılan mekanlar tasarlama konusunda uzmanlaşan Gönye Proje Tasarım da sürdürülebilir iç mimari projeler üreterek kendilerine bu konuda büyük vazife çıkarmışlar. Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal tarafından kurulan İstanbul merkezli iç mimarlık ofisi Gönye Proje Tasarım, kişisel zevklerin yanı sıra sürdürülebilir iç mekanlar tasarlamaya da özen gösteriyorlar. Malum gelecek nesillere ne bırakacağımız herkesin kafasında soru işaretlerine neden oluyor. Yaşadığımız mekan kurgusundan tutun da kullandığımız araçlara kadar her şeyimiz gelecek tasası içinde olmalı aslında. Sürdürülebilir iç mekanlarda da bu nedenle kullanılacak malzemelerin seçiminde sürdürülebilirlik kriterlerine uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Mümkün olduğunca lokal bölgelerden tedarik edilmiş, üretim, nakliye ve montaj aşamalarında sürdürülebilirlik kriterlerine uyulmuş ürünlerin kullanılması çevreye zarar vermeyen iç mekanların tasarımında önemli kriterlerden biri.

Gönye Tasarım’a göre de iç mekanda sürdürülebilirliği en çok etkileyen konuların başında gelen su tasarrufuna dikkat etmek, kullanılacak tüm armatür ve rezervuarları su tüketimini en aza indirgeyen ürünler arasından seçmek, aydınlatma armatürlerinde de tercihi enerji verimliliği yüksek ürünlerden yana kullanmak en çok dikkat edilmesi gereken noktalar olarak öne çıkıyor. Ayrıca Leed ve Bream gibi sürdürülebilirlik ile ilgili kapsamlı sertifika sistemlerinin kriterlerinin iç mekanlardaki uygulamaları için mutlaka danışman firmalardan destek alınması gerektiğine inanıyor. Biz de bu ay Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal’a sürdürülebilirlik ve iç mekan ilişkisini, dikkat edilmesi gereken detayları sorduk.

Yeni nesil rezidans, toplu konut ve ofis projelerinin lüks yaşam tarzını vurgulayan yaklaşımları çevreci bir bakış açısıyla yorumlanabilir mi?

Yelin Evcen: Lüksün yeni tanımı iyi tasarlanmış, teknolojiyi kullanarak konforu sağlarken çevreye de saygılı kalabilen, ihtiyaca cevap verebilen olmalı. Konfordan fazla taviz vermeden de çevreci olunabiliyor. Birçok Avrupa markası ve bilinçli yerli markalar, lüks olarak tanımlanan ürünleri bu kriterlerde tasarlıyor. Örneğin, hava basıncını kullanarak su tüketimini azaltan armatürler, kullanım sırasında suyun az aktığını hissetmemenizi sağlıyor. LED aydınlatmalar da bu konuda çok önemli bir yere sahip; LED sayesinde aydınlatma açısından konfor, şıklık ve ekonomi bir arada sağlanabiliyor. Sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak yapılan mimari ve iç mimari projelerin yatırımcıdan çok içinde yaşayanlara ekonomik geri dönüş sağladığı bir gerçeklik. Ev almak isteyenler bu konuda nelere dikkat etmeli sizce?

Gönül Ardal: Türkiye’nin geneline bakarsak ne yazık ki sürdürülebilirlikle ilgili pozitif bir tablo görmek mümkün değil. Fakat bu bilincin yavaş da olsa oluşmaya başladığını ümit ediyoruz. Sürdürülebilirlik, yatırımcıların öncelikleri arasında yer almıyor; ancak bu konuda örnek teşkil eden firmalar ve bu firmaların fark yaratan projeleri mutlaka diğerlerini de etkileyecektir, diye düşünüyoruz. Kullanıcıların da bu bilinci taşıyarak yatırım yapacakları veya yaşayacakları binalar için tercihlerini sürdürülebilirlik sertifikasına sahip projelerden yana yapmaları diğer yatırımcıları da mutlaka tetikleyecektir.

O ilk çizik sizi endişelendirmesin.

Sürdürülebilir iç mekanlar!_10.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_5.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_8.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_11.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_9.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_1.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_6.jpg

Sürdürülebilir iç mekanlar!_2.jpg

Yorum Yaz

60 − = 54