Süs Havuzunda Balık Besleme

Havuzda kırmızı balıklar

Bahçedeki bir havuzda ya da doğal bir gölcükte kırmızı balık yetiştirildiğinde, sorunlar farklıdır. Doğal bir gölcük ya da bir havuz, temiz tutulması dışında sorun yaratmaz. Ama bu durumda, elden geldiğince, kırmızı balığın yaşayabileceği ve üreyebileceği doğal koşullar oluşturulmalıdır. İlk koşul, havuzun uygun bir yerde olmasıdır; Havuzun bulunduğu yer düz olmalı, günün en sıcak saatlerinde gölgelik olmalı, suyun boşaltılıp doldurulması kolaylıkla yapılabilmelidir. Yüzölçümü 6-12 metrekare, derinliği 60-70 cm (ama bu derinlik, kış aylarında suyun donma tehlikesinin olmadı-ğıyöreler için geçerlidir; kış aylarında donma tehlikesinin bulunduğu yörelerde, havuz derinliği 80/100 cm olmalıdır) olan bir havuz, balık yetiştirmek için idealdir.

Açık havadaki havuzlarda balıkların yaşamı, su sıcaklığını belirleyen iklimle yakından bağlantılıdır. Yani, kötü hava koşullarında, balıkların su sıcaklığı denetlenen akvaryumlara aktarılmalarıyla bütün sorunlar kendiliğinden giderilmiş olacaktır. Ama soğuk suyu seven normal kırmızı balıkların, üstü kapalı akvaryumlara alınmaları gerekmez. Bu balıklar, havuz yüzeyi donmadığı sürece, kış aylarında havuzun dibinde toplanır ve bütünüyle hareket-sizleşir, adeta “baygın uyku” durumuna girer, böylece soğukta yaşamayı başarırlar (yalnız, su donarsa, yüzeydeki buzlar gerekli oksijen alışverişini sağlamak için her gün kırılmalıdır). Böyle bir havuza ülkemiz koşullarında yaşayabilen bütün sualtı bitkileri, hattâ bazı nilüfer türleri,bu düşük sıcaklığı kaldırabilecek düzeyde olup olmadıkları denendikten sonra koyulabilir. Bir başka önemli nokta da, havuzun beton duvarlarında yosun oluşmaması, yani havuzun yosun-suz kalması için, böyle bir durumla karşılaşıldığında, elle ya da balıklara zarar vermeyen özel kimyasal maddeler kullanılarak, yosunları toplamaktır.

İlkbaharda havuz bütünüyle temizlenmeli, suyun bir bölümü değiştirilmelidir; ayrıca havuz sürekli olarak ölü balık ve bitki artıklarından temizlenmeli, bunların havuzun dibinde toplanması önlenmelidir.

Doğal ortamda kırmızı balıklar hem etçil, hem otçuldurlar; dolayısıyle beslenmeleri de yapılarına uygun ve çeşitli olmalıdır. Balıklara yem.günde bir kez ve birkaç dakika içinde balıkların bu yemi yiyebilecekleri miktarda verilmeli, kısacası yem verirken,deyim yerindeyse cimrice davranıl-maiıdır: Fazla yem vermek son derece zararlıdır. En iyi yem, akvaryumculardan alınabilecek kuru yemlerdir. Ama kırmızı balık üretilmek isteniyorsa, zaman zaman, özellikle çiftleşmelerinden larvaların yumurtadan çıkmasına kadar geçen dönemde, pire, kurt gibi canlı yem verilmelidir.

Kırmızı balıkların doğal üreme dönemleri haziran ayıdır. Balıklar birbirleriyle oynaştıktan sonra, dişi, erkeğin döllemesi için yumurtalarını döker. Yumurtadan çıkma dönemi yaklaşık dört gün sonra olur (o sırada, erişkin balıkların yeni do–ğan balıkları yememeleri için, balıklara canlı yem verilmelidir). Yeni doğan balıklar büyüdükten sonra, başka bir yere alınarak sayıca azaltılmalıdırlar.

Balıklar hastalanmazlar diye bir şey yoktur; tersine, balıklar da hastalanırlar ve hastalığın nedeni çoğunluk- la su sıcaklığından kaynaklanır. Su sıcaklığının apansızın değişmesi, yüzme kesesi iltihaplanması ya da asalak mantarların oluşması biçiminde soğuk algınlı- ğı hastalıklarına yol açar. Oksijen eksikliği ve fazlalığı ya da uygun olmayan yem * verilmesi de, balık hastalıklarının en yaygın nedenleridir. Bahçede yapay ışıktan, geçişleri aydınlatmanın yanı sıra, hem bahçenin en güzel ayrıntılarını, hem de en etkileyici yerlerini göstermek için yararlanılabilir Altta, bahçenin aydınlatılmasında kullanılan üç değişik ışık düzeni örneği verilmiştir: Bahçeden eve giden geçişin aydınlatılması (sarı); havuzun bulunduğu bölümün aydınlatılması (turuncu); ağaçlı bölümün aydınlatılması (kırmızı). Yan sayfada, bazı özel noktalarda doğrudan ışığın nasıl dağılacağı ve geçiş yolunun nasıl aydınlatılacağı görülmektedir.
Süs Havuzunda Balık Besleme _21.jpg

Yorum Yaz

26 − 22 =