Taşlardaki Gizem ZEUSTONES

Füsun Aydınlık, boyadığı taşlar ve yaptığı yoga takılarıyla merceğimize takılan bir tasarımcı. 10 sene önce istanbul’dan Ayvalık’a taşınan tasarımcı ile Macaron’daki dükkanatölyesinde buluştuk ve Zeustones markasını daha yakından tanıdık…

Markanız Zeustones. Bu isme nasıl karar verdiniz?

Zeus ve Stones ve Tones kelimelerini birleştirdim, ilk taşları Adatepe Köyii’ndeki evimde boyadım, ilk defa orada satılır hale geldiler. Kendime bir isim bulmam gerekiyordu. Zeus’un diğer tanrı ve tanrıçalarla Truva savaşını izlediği yer bizim köy. ismi oradan geliyor.

Taş boyamaya yönelmenizi sağlayan etkenler nelerdi?

Oğlumu eğlendirmek için ona boyadığım taşlarla başladı. Sonra Adatape Zeytinyağı Müzesi’nde satılmaları için Erhan Şengel beni yönlendirdi. Satıldıkça kendimi zorlamaya, daha iyi şeyler yapmak için daha çok çalıştım. Aslında ben grafik sanatlar ya da mimarlık okumak istemiştim. Zamanın şartları ve ailem izin vermedi ve ben de mühendis oldum. içimde kalan şey bir gün az da olsa dışarı sızdı diye düşünüyorum… Boyadığınız taşların belli bir özelliği var mı ve nerelerden temin ediyorsunuz?

iyi tutuyorlar.Taşları pek çok kıyıdan topluyorum, Edremit Körfezi, Midilli, Fethiye, Kuşadası ve Mordoğan gibi…

Nasıl çalışıyorsunuz? Taşlarınıza yaklaşım, renk ve teknik açıdan izlediğiniz bir yol var mı?

Çok sık çizdiğim desenler arasında balıklar, ağaçlar, kuşlar, güneşler, soyut desenler ve kendi mandalalarım var. En çok onları seviyorum. Her taşa uyan bir desen var, önüme küçük bir yığın taş koyup önce kaba hatlarını geçici bir kalemle çiziyorum. Sonra mürekkeple devam ediyorum. Mesleğinizin en sevdiğiniz yanı?

Bu bir meslek değil aslında, hobim işe döndü. Ve ben hiç eğitim almadığım bir alanda, pek çok konuda çok da zorlanarak kendi kendime bir iş yarattım. Sekiz sene oldu. Böyle olmasını çok seviyorum; zira çok özgürüm. istediklerimi yapıyorum ve istediğim yoğunlukta tutabiliyorum. Yaratıcılığınızı nelerle besliyorsunuz?

ilk başta folklorik, sembolik desenleri çalıştım. Özellikle Hint desenlerinden çok etkilendim. Sonra onları soğutmaya ve sakinleştirmeye çalıştım. Şimdi kendi kendime desen üretebiliyorum. Gene bir etnik karmaşaya

Taşlarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Cunda Mola Otel, Ayvalık Santimetre, Bodrum Envai, Kuzguncuk Bir Kuzguncuk Dükkanı, Bebek Envai ve Facebook ile Instagram’daki Zeustones hesaplarımdan. Yakınlarda Etsy’deki dükkanımı tekrar açacağım.

Taşlardaki Gizem ZEUSTONES_4.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_1.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_2.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_0.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_5.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_7.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_6.jpgTaşlardaki Gizem ZEUSTONES_3.jpg

Yorum Yaz