TİYATRO FESTİVALİ GELİYOR…

FİLM FESTİVALİ’NİN ARDINDAN İSTANBULLULAR,

18 MAYIS-4 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK 13. ULUSLARARASI İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ’NDE, BU KEZ SAHNE SANATLARININ ÇAĞDAŞ ÖRNEKLERİYLE BULUŞACAKLAR.

13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl yine dopdolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Festival, İstanbul Kültür ve Sanat Vakffnın kuruluşunun 30. yıl kutlamaları çerçevesinde Fransa’nın ünlü sokak tiyatrolarından biri olan Plasticiens Volants’ı konuk edecek. Plasticiens Volants’ın “Kuşların Di-li-Simurg” adlı gösterisiyle tüm İstanbullular sokaklara dökülecek. Tiyatro Festivali çerçevesinde ilk defa gerçekleştirilecek olan gösteri, rengârenk dev kuşların kalabalığı peşlerine takarak dans ve müzik eşliğinde kendilerine bir kral aramalarını konu ediyor. Yönetmen Elisabeth Le-Compte ve sinema oyuncusu Willem Dafoe tarafından 1970 yılında kurulan The VVooster Group’un son çalışması “To You The Birdie” adlı oyun, festivalin bu yılki programından. Işık, ses, film, video tekniklerini farklı biçimlerde kullanan, klasik metinleri kendi özgün tiyatro diliyle buluşturan The VVooster Group’un bu oyunu, bir yandan Yunan tragedyasına, diğer yandan günümüzün pembe dizilerine atıfta bulunan bir çalışma. Bu yılın Unesco tarafından “Nazım Hikmet Yılı” olarak kabul edilmesinden dolayı festivalin açılış gösterisinde, şair adına

bir etkinlik düzenlenecek. Genco Erkal tarafından hazırlanacak bu projeye Türk tiyatrosundan önemli sanatçılar eşlik edecek. Alman “Symurgh”, teci ve sahne yönetmeni Heiner Goebbels’in Fransa, gerçekleştirdiği “Hashirigaki” adlı oyunda yaşamın akışı şiirsel bir yorumla vurgulanıyor. Goeb-Birdie”, ABD. beis bu eserinde farklı kültürlerden gelen üç kadın sanatçıyla çalışıyor. İngiliz yönetmen Ed-ward Hall’ın Roger VVarren ile yeniden ele aldığı Shakespeare’in “VI. Henry” adlı tarihsel aksiyon oyunları, festivalde tek tek ya da birinci ve ikinci perde birlikte izlenebilecek. Shakespe-are’in usta kaleminden çıkmış olan ve güncelliğini her zaman koruyan yapıtlar “Rose Rage”de daha da çarpıcı bir görünüm kazanıyor. Festivalde Alman kareograf Sacha VValtz’ın topluluğu Schaubühne am Lehniner Platz’ın 2000 yılında gerçekleştirdiği “Körper” adlı oyun da izleyiciyle buluşacak. Sert ve cesur bir beden diline sahip olan Sacha VValtz, bu eserinde bedenin bedenlerle, imgelerle, imgelerin hareketle buluşmasını vurguluyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İstiklâl Cad. 146, Beyoğlu-İstanbul. Tel: (0-212) 293 31 33.

tiyatro_festivali_geliyor_h3641.jpg

Yorum Yaz

89 + = 93