Ucuz bebek odası 2016

“YAVRU TAVŞAN” MOTİFLERİYLE YATAK YORGAN TAKIMI

Çocukların odalarına kişiliklerine uygun bir nitelik kazandırmak ve süslemek için çok şey gerekli değildir. Yün kumaştan küçük hayvanlar, çiçekler, meyveler gibi motifler kesip, bunları dikiş makinesiyle yorganlara, yastıklara ve perdelere dikmek yeterlidir.

Kullanılan malzemeler

Yorgan için:

95×113 cm boyunda düz tek renkli ya da pötikare 2 dikdörtgen kumaş; 35×30 cm boyunda karşıt renklerde iki parça yün kumaş; yorganın içine koymak için vatka astar; kumaşın renklerinden birinin renginde 50 numara 1 masura pamuk ipliği; öbür kumaşın renginde 50 numara 1 masura pamuk ipliği; 50 numara filofort beyazı masura.

Her yastık ya da minder için:

95×50 cm düz tek renkli ya da pötikare kumaş; kumaşla karşıt renkte 35×30 cm yünlü kumaş; aynı renkte 50 numara 1 masura pamuk ipliği; 50 numara beyaz bir masura pamuk ipliği; 45×45 cm boyutlarında bir yastığın içini dolduracak kadar malzeme (yün, pamuk, kuştüyü, vb.).

Yorganın hazırlanması

Doğal boyutlarda yavru tavşan resimleri mulaj kâğıdına çizilip kesilir. Tavşan motifi olarak kullanılacak yün kumaş, yorgan kumaşına teyellenir. Teyelle tutturulan bu iki parçanın üstüne mulaj kâğıdındaki yavru tavşan resmi geçici olarak dikilir; yün kumaş parçasıyla aynı renkte pamuk ipliği kullanılarak, dikiş makinesiyle, kâğıt şekle

göre yorgan kumaşının üstüne teyellenen yün kumaş parçası dikilir. Yün kumaş parçasına dikilen mulaj kâğıdı koparılıp, yün kumaşın dikilen yerinin dışındaki bölümü kesilir. Yorganın tavşan motifli bölümü,yorganın öbür yanıyla kumaş yüzleri dışarda kalacak biçimde üst üste konur. Bu iki kumaş parçasının üç köşesi dikilip, içine iki ya da üç kat üst üste vatka astar yerleştirilir; dördüncü köşe elle, kenarlara uygulanan birleştirici dikişle kapatılır. Yorgan için, yorganın köşelerinden biraz daha uzun dört tahta çıta alınıp, bu çıtalar üst ve alt köşelerde dikdörtgen oluşturacak biçimde tutturularak bir tezgâh hazırlanır.

Yorgan, çıtalardan yapılan “dokuma tezgâhı” boyunca sabitleştirilip, birleştirici dikişle dikilir. Sonra bir mulaj kâğıdı üstüne yorganın dikiş motifi çıkarılır (bkz. soldaki çizim) ve kâğıt motif yorgana teyellenir.

Çift kat, beyaz pamuk filofort ipliğiyle kumaşın her iki yüzü (vatka astarı da), çizgiler boyunca delip geçen kapitone dikişle dikilir. Kapitone dikiş her iki taraftan yinelenir (yani hem üstten alta, hem alttan üste dikilir) ve yavru tavşan motifleri dikilmeden atlanır. Yağlı kâğıt koparılıp çıta tezgâhı sökülür.

Ucuz bebek odası 2016

Ucuz bebek odası 2016

Ucuz bebek odası 2016

Ucuz bebek odası 2016

Ucuz bebek odası 2016

Ucuz bebek odası 2016 Moda, Trend Ucuz bebek odası 2016.

Yorum Yaz