Ünlülerin Ev Dekorasyonu

BELUPAIS’TE DOLCEVITA! EO CONCEPT & DESIGN sahibi tasarımcı Emre Osmanlar’m Kıbrıs Bellapais köyündeki evi, 60’lar Akdeniz stili esintilerini günümüze taşıyor YAZI RANA KORGÜL FOTOĞRAFLAR PINAR LAURIDSEN.

Emre Osmanlar ile İstanbul’da tanıştıktan sonra onunla birlikte Kıbrıs’a uzanıyoruz. Mücevher tasarımlarıyla dikkatimizi çeken ev sahibi, mekan düzenlemelerine de zevkini katan yaratıcı birisim. Girne’yi tepedenseyredeü evini ziyaret ediyoruz ve koyu sohbetimiz hemeN başlıyor. “Uçsuz bucaksız manzarası ve huzurlu ambiyansından ötürü Bellapais’te yaşamayı tercih ettim. Bellapais köyü, dünyada ender örneği bulunan Gotik mimarinin ilk ve en iyi yapılmış eserlerinden biri olan Bellapais Manastırı ile bilinir. Tapınak şövalyelerinden Aslan yürekli Richard’a ve Richard Branson’a kadar tüm gelip geçenleri büyülemiş tipik bir Kıbrıs dağ köyüdür Bellapais.

Aynı zamanda Lawrence Durrell’in ebedi başyapıtı kabul edilen ‘Acı Limonlar’ eserinin geçtiği ve kendisinin de yaşadığı köydür. Ben yedi sene önce, yaz aylarını daha serin bir ortamda geçirme arzusuyla bu köyde yaşamaya başladım. Yaşadığım bina, 60’larda hippi bir ingiliz lord olan Welby Everard tarafından dönemine göre oldukça çağdaş bir üslupta yaptırılmış,” diye anlatmaya başlıyor. Evin inşaat ve mimarisini 60’larda Kıbrıs’a ilk Hilton otelini yapan mimar tamamlamış. iki katlı müstakil ev, Ambelia Village denen bir dağ kompleksi içerisinde yer alıyor. Giriş katta üç yatak odası ve iki banyo, üst katta ise salon, mutfak ve üstü açık bir teras bulunuyor.

Emre Osmanlar tek başına yaşadığı evini kendisi dekore etmiş. “Dekorasyon çalışmaları üç ay sürdü. Bu zaman içerisinde en son 70’lerde dokunulan ev, ana öğeleri bozulmayacak şekilde tamamen elden geçti. ikinci bir ev ve yazlık olduğundan, olabildiğince düşük bir bütçe ile tasarlandı. Dekorasyonda yalın bir Kıbrıs köy hayatından ilham almasına rağmen rahatlık ve lüks göz ardı edilmedi. ilk girdiğimde ev, uzun yıllar yaşanılmadığından ötürü bakımsız bir durumda idi. iç mimarisinde herhangi bir yıkım döküm olmadı. Sadece balkon öne

Emre Osmanlar tasarımı kanepe yanına Kıbrıs antikası bir sandık konmuş. Sandık üzeri padişah tablo padişah tablo Çukurcuma A La Turca House’tan, cam fanus Fransa’daki Objet de Curiosite’den, fanus içine Cire Trudon’un özel serisi Melchior bir mum konmuş.

Rodin heykel Londra Christie’s müzayedesinden alınmış.

Hasır örgü tabure üzerine Kıbrıslı seramik sanatçısı Eser Keçeci’ye ait bir çift seramik ayak konmuş.

Beyaz sıva şömine içindeki döküm doğru genişletildi. Küçük bir ev olduğundan dekorasyon olabildiğince yalın bir temada ilerledi. Öncelik mekanların rahat nefes alabilmesi ve eve adım atıldığında insanın kendisini tatilde hissetmesi üzerine kurgulandı. Evin dekorasyonunda her ne kadar az ve öz mobilya ve aksesuar kullanılsa da kullanılan en ufak obje, resim ve antikanın çok dikkatli bir şekilde küratörlüğü yapıldı,” diyen Osmanlar, “I. Dünya Savaşı ardında oluşan ve günümüze uzanıp gelen bir yaşanış burada söz konusu. Zamanın entelektüel, sanatçı ve yaratıcı kesimi, şehir hayatından uzaklaşıp kendilerini ve sanat eserlerini hayatın tüm doğallığı ile bütünleşecek bir şekilde Akdeniz dağ köylerine taşırlar. Bu bir hayat tarzı, bir filozofi ve bir nevi köklere geri dönüştür. Dekorasyonu tasarlarken sadelik ve buna itafen kullanılan primitif ama zarif hasır örgü mobilyalar, Picasso’nun St. Paul de Vence’ta yaptığı taş baskı litografları, özgün Abidin Dino guaj eserleri ve çeşitli antika Kıbrıs mobilyaları ile harmanlandı. Bu ev ve içindeki hasır örgü mobilyalar geleneksel Kıbrıs dağ köyleri gibi doğal ve rahat bir Akdeniz evi olarak tasvir edildi,” diye bahsediyor.

Ev ve bulunduğu ortaçağ köyü Bellapais, adı ve yaşantısı ile huzuru temsil ediyor. “Bellapais ismi BellaPaix’den yani ‘Güzel Huzur’dan geliyor. Huzuru ve Akdeniz’i temsilen mavi, beyaz ve pastel bej renkler dekorasyonda ana tonları oluşturuyor. Evin aydınlatması, seramik objeler ile çözüldü. Seramik Kıbrıs su testileri abajura çevrildi. 60’larda inşa edildiğinde orijinal olarak tavandan sarkma kullanılan seramik objelerin iç teşkilatı led aydınlatmalar ile yenilendi, göze çarpmayan, dramatik ve romantik bir atmosfer elde edildi. Salondaki hasır perdeler özel üretildi. Yatak odalarında ise yatak başlıkları ile uyumlu pastel bej ve beyazlardan oluşan keten kumaşlar tercih edildi. Zeminlerde; salon ve terasta orijinal yapının seramikleri, yatak odalarında ise yine 60’lardan kalma parkeleri mevcut,” diyen Osmanlar, “Evde

Abidin Dino, Pablo Picasso ve Kıbrıslı ressamlar Emin Çizenel ve Emel Samioğlu’nun eserlerine yer verildi. Ayrıca resimlerin yanı sıra Kıbrıslı sanatçı Eser Keçeci’nin seramikleri ve Rodin’in öğrencileri tarafından tamamlanmış ‘The Age of Bronze’ \sim\i bronz döküm bir heykeli bulunuyor,” diye ekliyor.

Evde rahatlık, sadelik ve estetiği ön planda tutmaya çalışmış Osmanlar. “Kullanılan malzemeler, tarih, duygu ve rahatlığın coğrafi konum ile sentezidir. Ev içinde konfor veya lüks diye tasvir ettiğimiz şey ise, mevcut olan tüm eşya ve objelerden günlük hayatta zevk alabilmektir. Yatak odamda sadece benim görebileceğim bir konumda yer alan Picasso’lardan tutun italyan Pratesi yatak çarşaflarına ve 19.yy Limoges porselen yemek setine kadar her şey burada olduğum sürece günlük hayatımdadır,” diyen tasarımcı, “Burası yazlık bir ev olduğundan zamanımın çoğu manzaraya nazır terasta geçiriyor. Evin içinde kullanılan Kıbrıs antikaları aynı şekilde dış mekanda da kullanıldı. Bahçede ise tipik bir Akdeniz bitki örtüsü ile çerçevelenmiş doğa, zeytin, defne ve incir ağaçları Akdeniz çamları, lavanta ve gardenyalar ile olabildiğince doğal bir peyzaj sunuyor,” diyerek bizi uğurluyor.

Ünlülerin ev dekorasyonu _1.jpgÜnlülerin ev dekorasyonu _13.jpgÜnlülerin ev dekorasyonu _6.jpgÜnlülerin ev dekorasyonu _22.jpgÜnlülerin ev dekorasyonu _0.jpgÜnlülerin ev dekorasyonu _5.jpg

Yorum Yaz