Ünlülerin Evleri

“Dekorasyon bir yaşam tarzıdır. Bende huzuru ve dengeyi temsil eder. Yaşadığımız yerde huzur ve denge sağlanmışsa bu hayatımızın her bölümüne yansır,” diyen tasarımcı Emre Osmanlar’ın Bellapais’deki yazlık evi, sadeliğiyle ferahlık hissi uyandırıyor.

Jaquette markasının yaratıcısı ELVAN TIGLIOGLU’nun yaz tatillerini geçirdiği Bodrum Türkbükü’ndeki evi ispanyol mimarisi ile dikkat çekiyor. Türkbükü’nün renkli ve enerjik yaşamı içinde yalın dekorasyonu ile öne çıkan bu ev, onun için ilham verici bir kaçış noktasıymış aynı zamanda EN Üst kattaki oturma bölümü ve yemek odası geçişine bir bilardo masası yerleştirilmiş. En çok aldığı ve her ortamda hayat kurtardığına inandığı tek ürün olduğu için cekete yöneldiğini söylüyor Tığlıoğlu üzerinde kendi tasarımı puantiye ceketi ile. “Tamamen içimden çıkanı yaratıyorum. Tabii bugüne kadar içimi zenginleştiren tecrübeler de yaratım sürecime çok rehber oldu,” diyor.

Sadelik içinde tablo, mum, çiçek ve daha çok çiçek. Evde hep gözümün aradığı bunlar galiba,” diyor.

Tatillerini geçirdiği bu aile evi hem yaz hem kış onun için harika bir kaçış noktasıymış. Evin mimarı Emre Kunt babası Nuri Tığlıoğlu’nun çok yakın dostu imiş. “15 yıl önce onun önerisi üzerine bu ev alındı. ilk göz ağrım ilk yazlık evimiz burası. Her halde ondan seviyorum burayı çok. Bir de Bodrum küçük istanbul gibi. istanbul’dan birçok marka ve lokanta burada, yabancılık çekmiyorum. Geniş bir aileyiz biz. Çoluk çocuk, hala, yenge… Yazları bu ev cıvıl cıvıldır. Ben kalabalıkta yalnızlığı sevenlerdenim daha çok. Müzik, televizyon sesi, oyunlar, konuşmalar, ağlamalar, gülmeler, çığlıklar, mutlu saatler geldiğinde müzikte vuruyor sahilden yukarıya… Kimine göre çok sesli ama bana huzur veriyor bu durum,” diye anlatıyor keyifle.

350 m2 ve üç kattan oluşan ev, bir dönüm arazi üzerinde yer alıyor. Büyük demir kapısından girince güzel bir havuz ve yemyeşil bir bahçe sizi karşılıyor. Evi çevreleyen rengarenk begonviller hem evin sade mimarisini ön plana çıkarıyor hem de Bodrum’a yaz geldi dedirtiyor. Havuz kenarında güneşlenme alanı ve sabah kahvaltılarını yaptıkları büyük bir ahşap masa yer almış. ilk katta salon, küçük bir mutfak, misafir odası, yardımcı odası, banyo ve sauna; ikinci katta büyük bir mutfak, misafir banyosu, şömineye eşlik eden mini bir oturma köşesi ve bilardo masasına ayrılmış büyük bir alan yaratılmış. Üçüncü katta ise içinde banyoları ve kendine ait geniş güneşlenme terasları olan üç yatak odası bulunuyor. Evde özel yapım ahşap mobilyalara bahçe ve teraslarda Dedon ve Apple Bee Outdoor Furniture’dan seçilen oturma grupları eşlik etmiş. Mimari açıdan ispanyol stili bir ev burası. “Geleni gideni çok, bol torunlu geniş bir aile olduğumuz kırılabilecek aksesuarlar özellikle tercih etmedik. Başlarda VE Üst kattaki evi çevreleyen teras için farklı oturma köşeleri yaratılmış. Buradaki tüm mobilyalar Apple Bee Outdoor Furniture’dan seçilmiş.

“Nefes alan, aydınlık ve canlı parçaların olduğu mekanlarda kendimi daha iyi hissediyorum. Mesela bembeyaz bir evde mercan ve turkuaz renkli aksesuarların patladığı bir dekorasyona bayılırım.”

Dolayısıyla dışarıdan çok heybetli gözükse de, içeride yalın bir dekorasyon hakim. En büyük süsü çiçekler ve mumlar..,” diye belirtiyor Tığlıoğlu.

Peki, bir yaz günü nasıl geçiyor şimdi burada? “Yazın vazgeçilmez alışkanlığım, akşam kaçta yatarsam yatayım yataktan geç kalkmak. Ben öyle pek güneş kovalayanlardan değilim. Uyanırım uzanırım, film izlerim. Uzun bir kahvaltıdan sonra güneşle köşe kapmaca zamanım gelir. Çok fazla güneşte kalmayı sevmiyorum. Yazın favori oyunum babamla oynadığımız tavla. Genelde o kazanır, kazanamıyorsa da sıkılır ‘Sonra devam ederiz,’ der. Yeğenlerle babalar bilardo oynar, onları izlemek de ayrı keyiftir benim için. Maçakızı Otel, komşumuz sayılır. Servisini ve yemeğini en beğendiğim yerlerden. Oraya giderim. Ayrıca Arnavutköy Balıkçısı, Garos, Memedof ve Miam’ın meze ve yemeklerini de es geçmeyeyim. Tabii şu sıralar gözde mekanım Bodrum’un içinde yeni açılan Soprano’s,” diye anlatıyor Tığlıoğlu. Sahilde arkadaşları ile buluşmak için 100 basamak merdiven inmesinin yeterli olduğunu söylüyor. “Konum olarak Türkbükü’nün en güzel yerindeyiz. Zaten eğlence ve iyi yemek isteyen ya bizim evin önünden geçer ya da çevresinden dolanır. Birileri ile organize olmak benim için kolay yani. istanbul’da iş koşturmasından bazen ailenle bile zor görüşüp kaynaşıyorsun. Burada neyse ki böyle bir derdim yok,” diyor.

Ünlülerin evleri_0.jpgÜnlülerin evleri_5.jpgÜnlülerin evleri_9.jpgÜnlülerin evleri_8.jpgÜnlülerin evleri_6.jpgÜnlülerin evleri_4.jpgÜnlülerin evleri_27.jpgÜnlülerin evleri_7.jpgÜnlülerin evleri_12.jpgÜnlülerin evleri_26.jpg

Yorum Yaz