Yeşil Çatı Örnekleri

Dünya’ya verdiğimiz zararları karşılayabilmek için her geçen gün yeni arayışlar içinde olduğumuz bir gerçek. İnşa edilen her bina, yol ve yapı için doğadan bir parça toprağı, yeşili, ağacı alıyoruz. ‘Yeşil’ yapılar bu yüzden günümüzün en popüler ürünleri. Son yirmi yılda ‘yeşil çatı’ konusunda önemli gelişmeler oldu ve gelişmiş ülkeler milli harcamalarının bir kısmını bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına yapıyor. Yeşil çatıların ilk başlardaki asıl kullanım amacı etkili yağış sonucu su kanallarında taşmalar ve selleri engellemekti. Günümüzdeyse ekolojik bilincin gelişmesi ile yeşil çatılar diğer tüm faydaları için de tercih ediliyor. Bireysel olduğu kadar kurumsal bilinç ve talebin artmış olması da iyi bir haber. Özellikle teknoloji şirketleri iddialı ürünleri ve söylemleri ile gündemde kalmaya çalışırken ofis binalarının da bu geleceğe dair söyleme uygun tasarlanması için farklı yeşil

çatı uygulamalarını talep etmekte . İnsanların çalışırken yeşil alanlar ve temiz havaya daha yakın olmak istemeleri sebebiyle birçok şirket yeşil çatılara ilgi gösteriyor. Uygulanmaya başladığı ilk yıllarda yaşanan drenaj ve yabani ot sorunları nedeniyle kötü bir üne sahip yeşil çatılar geçen yıllar içinde tasarımcılar ve mühendislerin yakın çalışmaları neticesinde neredeyse mükemmel bir uygulamaya dönüştü. Kullanılan malzemelerin teknolojik olarak kusursuz hale gelmesi, sistemlerin bilgisayar programlarıyla kontrol edilen birimlere dönüşmeleri bu yoldaki önemli adımlardan. Dünya üzerinde Almanya, devletin Ar-Ge çalışmalarına ayırdığı katkı sayesinde teknolojik gelişmeler ve uygulamalarda öncü durumda.

Yeşil çatıların faydalarına bakacak olursak; ilk ve en önemlisi yağan yağmurun ortamda emilerek hemen bitkilere transferi sayesinde buharlaşıp tekrar havaya karışmasını

sağlaması. Bu sayede su kanallarında taşma ve seller engelleniyor. Yağmur dışında çiğ de bu çatılarda kolayca tutuluyor ve tekrar salınımı gerçekleşiyor. Güneşten gelen ışınlar bitkiler tarafından emilmez ve yansıtılırsa ısıya dönüşür, ancak emilen ışık ısınmayı da azaltır ve bitkilerin bulunduğu tüm ortamlar sıcak havalarda daha serin olur. Yeşil çatılardaki bitkiler zehirli gazları filtreler ve havayı kirleten partikülleri de hapsedebilir. Sağladığı izolasyon enerji tasarrufunu artırır ve bu da ekonomik bir faydadır. Yapılan araştırmalara göre üst yüzeyin tamamına uygulanan bir yeşil çatı yazın kullanılan klima enerjisini yüzde yetmiş beş oranında azaltmış. İlginç olan bir başka faydası da yeşil çatıların kablosuz internet ve mobil telekomünikasyondan kaynaklanan elektromanyetik radyasyonun nüfuz etme oranını yüzde doksan dokuz oranında azaltması. Tüm bunların dışında çok önemli bir başka faydası da yabanıl hayatın devamını sağlayan ortamlara daha çok yer vermesi. Polen yayma ve türlerin devamı için büyük öneme sahip yabani hayvanları kendimizden uzak-laştırmamalı, bu alanlar sayesinde yakınımıza davet etmeliyiz.

Yeşil çatılara örnekler her gün çoğalacak. Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Kanada ve Avusturalya konuyla ilgili çok yol almış durumda. Yeşil çatıların ekosis-teme, ekonomiye olan katkılarının yanında sosyal ve görsel önemi de büyük. Betonun etrafımızı kaplaması yerine yeşilin kaplamasını tercih etmez miyiz? Ne dersiniz?

Yeşil Çatı Örnekleri _22.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _23.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _11.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _1.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _16.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _2.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _13.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _10.jpg

Yeşil Çatı Örnekleri _3.jpg

Yorum Yaz